’VRUCHTBARE AARDE, HEILIG VUUR’

Beroepsvereniging beeldend kunstenaars FRIA viert in 2025 haar veertigjarig jubileum, waaronder een grote expositie in Museum Martena in Franeker. Een belangrijke inspiratiebron voor deze tentoonstelling is ‘Franeker’, mijn geboortestad met haar roemrijke geschiedenis, de universiteit, de Martenatuin met de stinsenflora en het rijkskrankzinnigengesticht.

Een paar dagen voor het inrichten van deze tentoonstelling had ik met kunstenaars tevens hartsvriendinnen Ludy Feyen en Marijke Markus een boeiend gesprek over mijn ‘brave’ kunstwerk. “Wat voor impact heeft de geschiedenis op jou persoonlijk gehad? Verandert dat iets aan dit werk?”

De diepere laag in mij te doorvoelen bracht tranen en een duidelijk gevoel: “de fik erin”. De moed die ik heb gehad, daags voor de tentoonstelling, de vuurceremonie daadwerkelijk uit te voeren heeft een enorme opluchting en heling gebracht, en dat niet alleen voor mezelf. De geschiedenis krijgt met dit werk erkenning dat iets is gegaan zoals het is gegaan, met al het moois en al het minder moois. Het geeft kracht en ruimte om verder te gaan.

Categorieën: Expositie